Opolski Teatr Lalki i Aktora zaliczany jest do najlepszych scen lalkowych w Polsce – doceniany przez krytyków i widzów w całym kraju za spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ten jeden z najstarszych polskich teatrów lalek założony w 1937 roku przez Alojzego Smolkę, od początku był miejscem spotkań dla wielu wybitnych artystów.
Od 1990 roku dyrektorem sceny jest Krystian Kobyłka, który kontynuuje dobre tradycje teatru sprzed lat, ale jednocześnie otwiera teatr na szeroką współpracę międzynarodową oraz wprowadza projekty artystyczne, społeczne i edukacyjne.
Liczne premiery i prapremiery świetnych tekstów zwróciły na teatr uwagę ogólnopolskiej krytyki, jak również przyciągnęły do niego widzów spoza kraju. Znakiem rozpoznawczym sceny stała się otwartość pracujących w nim twórców, ich świadomość języka współczesnej sztuki oraz chęć podjęcia dialogu na poważne tematy, zarówno z widzem dziecięcym, jak i dorosłym.
Spektakle tworzone na opolskiej scenie lalkowej otrzymują nagrody na festiwalach i prezentowane są podczas najważniejszych krajowych imprez teatralnych. OTLiA pokazywał swoje przedstawienia także w wielu miejscach na świecie, m.in. w Niemczech, Finlandii, byłej Jugosławii, na Ukrainie, Słowacji, w Szwecji, Izraelu, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych i Egipcie.
Od 1962 roku OTLiA jest organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek – wyjątkowego przeglądu i konfrontacji najciekawszych zjawisk we współczesnym teatrze formy. Wydarzenie to przyciąga do miasta interesujących artystów, pozwala przyjrzeć się poziomowi rodzimego lalkarstwa, ale jednocześnie jest barwnym, teatralnym świętem wszystkich opolan.
Obok ambicji artystycznych bardzo ważna jest rozwijana w Teatrze koncepcja działań edukacyjnych, pomyślana jako spotkanie twórców z widownią w każdym wieku.
W 2014 roku budynek Teatru zyskał nową bryłę – nowoczesna przestrzeń przystosowana została do wyzwań artystycznych i potrzeb kolejnych pokoleń widzów.
Sobota, niedziela, dni wolne: kasa biletowa na godzinę przed spektaklem
Proszę czekać